Svetový deň výživy na 1. stupni

Jednou z najdôležitejších vecí k dobrému a dlhému životu je zdravá výživa, na ktorú sa často zabúda. Práve preto  si 16. októbra pripomenuli Svetový deň  výživy  aj žiaci na 1. stupni našej školy. V tomto veku je vyvážená strava veľmi dôležitá, preto treba viesť i deti k tomu, aby si to osvojili. Pri príležitosti svetového dňa výživy sme preto uskutočnili tieto aktivity:

Najstarší štvrtáci robili projekty na tému Čo si dám na tanier, zostavili si Desatoro zdravia, vytvárali potravinovú pyramídu. Podľa nej by 40% nášho denného príjmu potravín mali tvoriť potraviny zo skupiny obilniny, chlieb, ryža a cestoviny, 35% ovocie a zelenina, 20% mlieko, mliečne výrobky, mäso, hydina, ryby, strukoviny a orechy, 5% tuky, oleje a sladkosti. Samozrejme nesmieme zabúdať ani na dostatočný príjem tekutín. Plnili papierové tašky zdravými potravinami. Na desiatu si spravili chlebíky s chutnými pomazánkami, bryndzovou, rybacou, vajíčkovou, tvarohovou, nivovou, mrkvovou a cesnakovou, ozdobené zeleninou. Riešili Vitamínovú matematiku. Tretiaci si prezreli prezentácie na tému Zdravá výživa, vyriešili pracovný list, hovorili o zásadách zdravej výživy. Druháci pracovali v skupinách, priniesli si rôzne druhy ovocia a z neho vytvorili chutné ovocné misy, nezabudli pridať aj medík, oriešky a musli. Riešili pracovné listy, tajničku a pripravili projekt. Malí prváci sa oboznámili so zdravými potravinami a robili pekné obrázkové projekty.

Tento deň sa nám veľmi vydaril a veríme, že skúsenosti budeme denne využívať.