Jesenné cvičenie v prírode

„Hurá, bude branné cvičenie“. Takto sme sa kedysi tešili, keď nám  to oznámili pani učiteľky. Dnes to voláme cvičenia v prírode alebo didaktické hry. Takéhoto cvičenia v prírode sa zúčastnili  koncom októbra aj žiaci 1. stupňa Základnej školy Jana Amosa Komenského v Seredi.

Toto cvičenie sa uskutočnilo v spolupráci s Mestskou políciou v Seredi. Pod vedením pani Kapustovej pre nás  pripravili  štyri stanovištia. Najprv sme sa rozdelili do skupín podľa toho, akú dopravnú značku sme si vytiahli. Na jednom stanovišti Správne a nesprávne sme delili obrázky  podľa toho, či obrázok znázorňoval bezpečné správanie na ceste alebo ohrozujúce správanie na ceste. Na druhom, ktoré sa volalo Vedomostné pexeso, sme priraďovali  k dopravným  značkám ich názov a význam. Pri tom sme sa naozaj potrápili. Za pomoci pána policajta sme to nakoniec zvládli a a našli aj poslednej značke jej význam. Pri treťom stanovišti Dopravné situácie sme priraďovali správne dopravné značky do dopravných situácií, ktoré boli na obrázkoch. Na poslednom stanovišti Pravidlo bezpečnosti v kódoch sme vylúštili dôležité pravidlo bezpečnosti  Vidieť a byť videný.  V tme sme sa presvedčili, ako krásne svietia reflexné prvky na oblečení a aké dôležité je ich v tme mať na sebe, aby sme boli videní. Potom sme si pozreli, ako pracujú mestskí policajti. Videli sme aj ich kamerový systém. Na obrazovkách majú celé naše mesto ako na dlani. Kamerou sledovali aj nás, ako sme prichádzali na Mestskú políciu. Veru sme boli prekvapení, keď sme sa uvideli na obrazovke ako ideme a našli sme aj chyby. Budeme si dávať pozor, aby sme ich už nerobili. Na záver každý z nás dostal malý reflexný prvok, ktorý si dáme na aktovku, aby sme boli videní. Bolo to poučné a veľmi sa nám to páčilo. Ďakujeme.

Potom sme na školskom dvore pokračovali v plnení ďalších úloh. Prebrali sme si obväzovú techniku, určovali svetové strany podľa buzoly, kreslili plánik okolia. Určovali dopravné značky a riešili križovatky. Samozrejme, že pri cvičeniach v prírode je dôležitý aj pohyb na čerstvom vzduchu, tak sme si dobre pobehali a zahrali sa rôzne hry. Trošku uzimení, ale s dobrým pocitom  a novými poznatkami sme cvičenie v prírode ukončili.

Žiaci a pani učiteľky