Beseda  Michal Zachar - Tajomstvo hmyzu

Dňa 17.3.2016 sme sa my žiaci  4.A a 4.B  triedy ZŠ Jana Amosa Komenského zúčastnili besedy o hmyze v Mestskom múzeu v Seredi. Do tajov hmyzu nás zasvätil pán Michal Zachar z Prievidze. Porozprával nám o svojej veľkej záľube – entomológii, ktorá ho drží už od útleho detstva.

Už ako dieťa skúmal a pozoroval hmyz, zúčastňoval sa prírodovedných súťaží, vzdelával sa čítaním odbornej literatúry. Vyštudoval chovateľstvo exotických zvierat a pracoval v ZOO v  Bojniciach. Splnil si aj svoje sny. Zúčastnil sa expedícií  do Tunisu,  Ekvádoru, Peru, Malajzie, Ghany. Porozprával nám  o svojich dobrodružných zážitkoch, ktoré prežil v exotickom prostredí prírody v rôznych krajinách sveta. Priniesol nám ukázať časť jeho zbierky preparovaného hmyzu. Videli sme krásne motýle z Amazónie, škorpióny, pakobylky, nádherné chrobáky – fúzače a nosorožčeky. Dozvedeli sme sa, že vývin muchy z vajíčka trvá 5 dní, no najdlhšie to trvá cikáde americkej, až 17 rokov. Najväčším chrobákom je Titanus giganteus z rodu fúzačov, jeho telo meria 22cm. No najviac nás zaujali živé exponáty jeho zbierky . Bol veľký zážitok vidieť prechádzať sa krásnu mnohonôžku z Kene po stole, nechať po sebe loziť pakobylku z Malajzie alebo horského pavúka z Čile. Veru, našli sa medzi nami aj  odvážlivci, ktorí sa nebáli. Pozorovali sme aké zvuky vydáva šváb z Madagaskaru, ktorý vydrží aj niekoľkonásobné ožiarenie. Priniesol aj škorpióna, ale ten zostal kvôli bezpečnosti v teráriu, je jedovatý. Pán Zachar nám ukázal ako ulovený hmyz preparuje. Používa na to entomologické špendlíky, pomocou ktorých preparát zafixuje a nechá ho 2 týždne sušiť. Na motýle používa špeciálne napínatko. V pracovnej dielničke si niektorí žiaci mohli vyskúšať preparovanie Roháča indonézskeho.

Beseda sa nám veľmi páčila. Bola zaujímavá a ukázala nám aký úžasný a pestrý je život najrozšírenejšej populácie na Zemi. Obohatila naše vedomosti zo sveta hmyzu. Možno sa z niektorého z nás stane budúci entomológ.

Mgr. Zuzana Kuciaková